Ember-gép rendszerek mesterséges intelligencia helyett
2016. január 06. 14:32
Felejtsük el a mesterséges intelligenciát. A világ legbonyolultabb problémáinak megoldási kulcsa az ember-gép együttműködés, az „emberi számítások.”
2016. január 06. 14:32
p
0
0
0
Mentés
Minél hatékonyabbak ezek az ember és a gép „erősségeit” kihasználó elosztott rendszerek, annál kevésbé szükségesek a kizárólag mesterségesintelligencia-megoldások – elmélkedik a Science januári szerkesztői előszavában Pietro Michelucci, a Human Computation Intézet igazgatója és Janis Dickinson, a Cornell Egyetem kutatója.
Az általuk elképzelt rendszer technikai keretet biztosítana ötletek megosztásához, elemzéséhez és hasznosításához. A cél problémák online térbeli megértése, potenciális megoldások számítógépes kiértékelése, és valódi élethelyzetekre történő alkalmazásuk. A számítógép adatok gyors áttekintésével és elemzésével, az ember új ötletek egyedi megfogalmazásával, más elképzelésekkel való nem triviális összetársításával erősítené az együttműködést.
Michelucci és Dickinson modellje valóságos forgatókönyvek szimulálásában segítene. Wikipédia-szerű rendszerben gondolkoznak: algoritmusokkal párhuzamosan dolgozó többmillió személy járulhatna hozzá a munkához, a folyamatos visszacsatolásokkal az eredmények állandóan ki- és átértékelhetők. Szerintük a jelenlegi technikai infrastruktúra mellett már megvalósíthatók ezek a rendszerek.
A Samsung bejelentette, hogy az év első felében piacra dobja régóta várt mesterséges intelligenciával (MI-vel) felszerelt robotját, a Ballie-t. A guruló robotasszisztens egyesíti magában a mesterséges intelligencia, az okosotthon-vezérlés és a hordozható projektor funkcióit. A CES 2025 technológiai kiállításon bemutatott eszköz jelentős előrelépést mutat a 2020-as koncepcióhoz képest
A mesterséges intelligencia megjelenése a hadviselésben radikálisan formálja át a modern háborúk arculatát. Az autonóm fegyverek fejlesztése komoly etikai kérdéseket vet fel, miközben a nagyhatalmak versenyfutása már elkezdődött.
Európa komoly lemaradással küzd a félvezetők gyártása terén, pedig a mesterséges intelligencia 2030-ra akár 600 milliárd dollárral járulhat hozzá a kontinens gazdaságához. Az USA és Kína technológiai dominanciája arra ösztönzi az európai ágazatot, hogy többet fektessenek be az MI-értéklánc egyes területeibe.